Önceki sayfa

KULUÇKALIK YUMURTA

KULUÇKALIK YUMURTA

KULUÇKALIK RHODE ISLAND WHITE (RIW) YUMURTASİ SİPARİŞİ İÇİN ARAYINIZ. ADET FİYATIMIZ 10 TL DİR

 

. RHODE ISLAND WHITE (RIW) Amerika’nın Rhode Island eyaletinde geliştirilmiştir.

Rhode Island Red’lere (RIR) benzemektedirler. Rhode Island White’ların gül ibik, balta ibik ve bezelye ibik olarak üç varyetesi bulunmakla beraber bezelye ibik olanı çok nadir bulunmaktadır. Balta ibik olan Rhode Island White’lar (Rhode Island Beyaz-RIW) beyaz wyandotte , cochin ve beyaz plymouth rock ırklarından , gül ibik olanları ise beyaz wyandotte , cochin ve beyaz ligorin (gül ibik) ırklarından üretilmiştir.

Rhode Island White’lar (Rhode Island Beyaz-RIW) yapı olarak Rhode Island Red’lere(RIR) benzemekle beraber saf beyaz tüylü, tüysüz sarı bacaklı,sarı deri rengine sahip,cana yakın,sakin,uysal ve agresif bir yapıya sahiptir. Rhode Island White (Rhode Island Beyaz-RIW) ırkı hayvanlar kombine ırk olarak kabul edilmektedir ve beslenmektedir. Yetişkin horozları ortalama 3,9 kilogram, yetişkin tavukları ortalama 3 kilogram ağırlığa sahiptir.

Rhode Island White (Rhode Island Beyaz-RIW) tavukları yıllık olarak ağırlıklı olarak 240-250 yumurta yapmakla birlikte ,yıllık ortalama 306 yumurta yapabilmektedir. Rhode Island White’lar (Rhode Island Beyaz-RIW) kahverengi - açık kahverengi iri yumurta yapmaktadır. Anavatanı olan Amerika’da özellikle kış aylarında iyi yumurtacı olarak bilinirler. Kış soğuklarına dayanıklı, eşelenmeyi seven, bakımı kolay , çiftlik hayatına (salma tavukçuluk) uyumlu,diğer canlılarla geçinebilen ve hareketli canlılardır.

Amerika’da özellikle ve çoğunlukla balta ibikli Rhode Island White (RIW) ‘lar hibrit yumurtacı hatları elde etmek için kullanılırlar. Rhode Island Red ve Rhode Island White’lar çiftleştirildiğinde erkek yavrular beyaz, dişi yavrular kırmızı olmaktadır. Son olarak da nesli tükenmekte olan bir ırk olarak kayıtlara geçmiştir.